UCM1H112MNJ1MS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCM1H112MNJ1MS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1100UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.98A @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1100μF
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Voltage - Rated :
50V
Series :
UCM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
78mOhm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
990mA @ 120Hz
Datasheets
UCM1H112MNJ1MS
UCM 1100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD