UCM1E152MNJ1MS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCM1E152MNJ1MS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V SMD
Stock
462
In Stock :
462
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Series :
UCM
Surface Mount Land Size :
0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
710mA @ 120Hz
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current @ High Frequency :
1.42A @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
23 Weeks
Voltage - Rated :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Impedance :
58mOhm
Polarization :
Polar
Capacitance :
1500μF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UCM1E152MNJ1MS
UCM 1500μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD