UCD1V470MCL1GS
Mfr.Part #
UCD1V470MCL1GS
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Impedance :
360mOhm
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Length :
7mm
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
JESD-609 Code :
e6
UCD
Voltage :
35V
Height Seated (Max) :
0.240 6.10mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Height :
5.8mm
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 100kHz
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
240mA
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Flat
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Dissipation Factor :
0.12 %
Factory Lead Time :
19 Weeks
Width :
6.6mm
Number of Terminations :
2
Diameter :
6.3mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
35V
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
3μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Ratings :
AEC-Q200
HTS Code :
Capacitance :
47μF
Datasheets
UCD1V470MCL1GS
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UCD1V470MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:35V, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, UCD1V470MCL1GS pinout, UCD1V470MCL1GS datasheet PDF, UCD1V470MCL1GS amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UCD1V470MCL1GS ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UCD1V470MCL1GS
UCD 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 240mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD