UCA2G330MHD6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCA2G330MHD6
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Stock
117
In Stock :
117
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
20mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
320mA @ 120Hz
Leakage Current :
0.628mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
33μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
33 Weeks
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Diameter :
16mm
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
12000 hours
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
0.2 %
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated DC :
400V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
7.5mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Ripple Current :
640mA
Tan Delta :
0.2
Height :
25mm
Published :
2009
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Diameter :
800 µm
Series :
UCA
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Datasheets
UCA2G330MHD6
Nichicon UCA2G330MHD6
UCA 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 640mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can