UCA2E101MHD6TN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCA2E101MHD6TN
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Stock
450
In Stock :
450
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
100μF
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Series :
UCA
Packing Method :
Ammo Pack
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency :
1.345A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Published :
2015
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated :
250V
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
12000 hours
Ripple Current :
1.345A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Leakage Current :
1.1mA
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
7.5mm
HTS Code :
Polarization :
Polar
Length :
25mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
7.493mm
Tan Delta :
0.15
Ripple Current @ Low Frequency :
672.5mA @ 120Hz
Diameter :
18mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
UCA2E101MHD6TN
Nichicon UCA2E101MHD6TN
UCA 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.345A 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can