UBY2A951MHL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UBY2A951MHL
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 950UF 20% 100V RADIAL
Stock
190
In Stock :
190
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 135°C
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Operating Temperature :
-40°C~135°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
21mOhm @ 100kHz
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
5.66A @ 100kHz
Series :
UBY
Height Seated (Max) :
1.634 41.50mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
3.396A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
950μF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
UBY2A951MHL
UBY 950μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~135°C Polar Radial, Can