UBX2D150MPL
Mfr.Part #
UBX2D150MPL
Description
CAP ALUM 15UF 20% 200V RADIAL
Voltage - Rated DC :
200V
Lead Pitch :
5.0038mm
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Ripple Current @ Low Frequency :
130mA @ 120Hz
Ripple Current :
130mA
e3
Terminal Pitch :
5mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 150°C
Ripple Current @ High Frequency :
234mA @ 100kHz
Leakage Current :
0.22mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tan Delta :
0.2
Diameter :
10mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Capacitance :
15μF
HTS Code :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Dissipation Factor :
0.2 %
Height :
16mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
UBX2D150MPL
Nichicon UBX2D150MPL
UBX 15μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 130mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~150°C Polar 5.0038mm Radial, Can