UBX2C150MPL
Mfr.Part #
UBX2C150MPL
Description
CAP ALUM 15UF 20% 160V RADIAL
Stock
381
In Stock :
381
Published :
2009
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
110mA
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
JESD-609 Code :
e3
Dissipation Factor :
0.2 %
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Capacitance :
15μF
Ripple Current @ High Frequency :
198mA @ 100kHz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
110mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 150°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Tan Delta :
0.2
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Voltage - Rated DC :
160V
Height :
12.5mm
Leakage Current :
0.196mA
Diameter :
10mm
Datasheets
UBX2C150MPL
Nichicon UBX2C150MPL
UBX 15μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 110mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~150°C Polar 5.0038mm Radial, Can