UBX1H221MPL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UBX1H221MPL
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Stock
888
In Stock :
888
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
640mA
Lead Free :
Lead Free
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
1000 hours
Diameter :
10mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
220μF
Termination :
Radial
Voltage :
50V
Height :
20mm
Series :
UBX
Lead Pitch :
5mm
Applications :
Automotive
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
320mA @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 150°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Published :
2009
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
330μA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
UBX1H221MPL
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBX1H221MPL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:50V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~150°C, Package / Case:Radial, Can, UBX1H221MPL pinout, UBX1H221MPL datasheet PDF, UBX1H221MPL amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBX1H221MPL ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UBX1H221MPL
UBX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 640mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~150°C Polar 5mm Radial, Can