UBW1V331MPD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UBW1V331MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2015
Packing Method :
TR
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
475mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Impedance :
75mOhm
Series :
UBW
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~135°C
Terminal Pitch :
5mm
Termination :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
950mA @ 100kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 135°C
Ripple Current :
950mA
Length :
20mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
330µF
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Diameter :
10mm
Applications :
Automotive
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Aluminum
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
35V
Polarization :
Polar
Datasheets
UBW1V331MPD1TD
Nichicon UBW1V331MPD1TD
UBW 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 950mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~135°C Polar 5.0038mm Radial, Can