UBW1V102MHD
Mfr.Part #
UBW1V102MHD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Stock
181
In Stock :
181
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Impedance :
31mOhm
Termination :
Radial
Through Hole
Lead Diameter :
800 µm
JESD-609 Code :
e3
Dissipation Factor :
0.12 %
Published :
2009
Capacitance :
1000µF
Leakage Current :
4μA
Voltage - Rated DC :
35V
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
2.01A @ 100kHz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage :
35V
Polarization :
Polar
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.347A @ 120Hz
HTS Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
2.01A
Diameter :
16mm
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 135°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~135°C
Height :
25mm
Life (Hours) :
3000 hours
Lead/Base Style :
Straight
Lead Pitch :
7.5mm
Datasheets
UBW1V102MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBW1V102MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:35V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~135°C, Package / Case:Radial, Can, UBW1V102MHD pinout, UBW1V102MHD datasheet PDF, UBW1V102MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBW1V102MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UBW1V102MHD
UBW 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.01A 0.630Dia 16.00mm -55°C~135°C Polar 7.5mm Radial, Can