UBW1C221MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UBW1C221MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Stock
94
In Stock :
94
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
10mm
Leakage Current :
4μA
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
220μF
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Published :
2009
Voltage - Rated DC :
16V
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage :
16V
Dissipation Factor :
0.16 %
Impedance :
150mOhm
Lead Pitch :
5mm
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
620mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 135°C
Ripple Current @ High Frequency :
620mA @ 100kHz
Mounting Type :
Through Hole
Height :
12.5mm
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Series :
UBW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
310mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~135°C
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
Automotive
Lead Diameter :
600 µm
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
UBW1C221MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBW1C221MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:16V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~135°C, Package / Case:Radial, Can, UBW1C221MPD pinout, UBW1C221MPD datasheet PDF, UBW1C221MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBW1C221MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UBW1C221MPD
UBW 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 620mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~135°C Polar 5mm Radial, Can