UBC1H331MNS1MS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UBC1H331MNS1MS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Radiation Hardening :
No
Series :
UBC
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Tan Delta :
0.12
Surface Mount Land Size :
0.673Lx0.673W 17.10mmx17.10mm
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.886 22.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
16mm
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
650mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
435.5mA @ 120Hz
Capacitance :
330µF
Tolerance :
±20%
Applications :
Automotive
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
Flat
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage :
50V
Leakage Current :
495μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
17.1mm
Published :
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
1000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
21.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
PCB, Surface Mount
Length :
18.1mm
Ripple Current :
650mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 150°C
Datasheets
UBC1H331MNS1MS
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBC1H331MNS1MS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C~150°C, Voltage:50V, UBC1H331MNS1MS pinout, UBC1H331MNS1MS datasheet PDF, UBC1H331MNS1MS amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBC1H331MNS1MS ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UBC1H331MNS1MS
UBC 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 650mA 0.630Dia 16.00mm -55°C~150°C Polar Radial, Can - SMD