UBC1C471MNS1ZD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UBC1C471MNS1ZD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
750mA @ 100kHz
Ripple Current :
750mA
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
16V
Diameter :
12.5mm
Length :
14.6mm
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.18
Packaging :
Tray
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
13.6mm
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
24 Weeks
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Ripple Current @ Low Frequency :
502.5mA @ 120Hz
Life (Hours) :
1000 hours
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
470µF
Number of Terminations :
2
Surface Mount Land Size :
0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 150°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
UBC
Size Code :
Applications :
Automotive
Terminal Shape :
Flat
Package / Case :
Radial, Can - SMD
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
4μA
Datasheets
UBC1C471MNS1ZD
UBC 470μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 750mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~150°C Polar Radial, Can - SMD