UAQ2D820MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UAQ2D820MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
285mA @ 120Hz
Ripple Current :
285mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
456mA @ 10kHz
Diameter :
16mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Length :
20mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Number of Terminations :
2
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
2000 hours
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Series :
UAQ
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.756mA
Terminal Pitch :
7.5mm
Package / Case :
Radial, Can
Lead Pitch :
7.493mm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
82µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
200V
Tan Delta :
0.15
Datasheets
UAQ2D820MHD
Nichicon UAQ2D820MHD
UAQ 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 285mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can