TYEH1H475E55MTR
Mfr.Part #
TYEH1H475E55MTR
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
4.7μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
17mA @ 120Hz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.209 5.30mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
TYEH, Neohm
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Published :
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
25.5mA @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - SMD
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Voltage - Rated :
50V
HTS Code :
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
TYEH1H475E55MTR
TE Connectivity AMP Connectors TYEH1H475E55MTR
TYEH, Neohm 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Radial, Can - SMD