TYA252012100M-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TYA252012100M-10
Manufacturer
Laird - Performance Materials
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 850MA 480MOHM SMD
Manufacturer :
Laird - Performance Materials
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Length :
2.5 mm
Frequency - Self Resonant :
Tolerance :
±20%
Termination :
Standard
Type :
Drum Core, Wirewound
Current - Saturation (Isat) :
1.1A
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Fixed Inductors
RoHS :
Details
Diameter :
Height - Seated (Max) :
0.053" (1.35mm)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Width :
2 mm
Supplier Device Package :
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Saturation Current :
1.1 A
Height :
1.35 mm
Product :
Power Inductors
Test Frequency :
1 MHz
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Material - Core :
Metal
Inductance :
10 µH
Packaging :
MouseReel
Core Type :
Wirewound
Series :
TYA252012
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
Shielded
Product Category :
Power Inductors - SMD
Brand :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Q @ Freq :
DC Resistance (DCR) :
480mOhm Max
Package :
Digi-Reel?
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Application :
High Current
Current Rating (Amps) :
850 mA
Features :
Core Material :
Metal Alloy
Self Resonant Frequency :
Datasheets
TYA252012100M-10
Laird - Performance Materials TYA252012100M-10
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EMI GASKET BLUE
    CONN SHIELDING FOR DB15
    FILTER BLOCK 9 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 15 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 25 POS D-SUB
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD