TYA2016106R8M-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TYA2016106R8M-10
Manufacturer
Laird - Performance Materials
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8UH 700MA 620MOHM SM
Manufacturer :
Laird - Performance Materials
Product Category :
Fixed Inductors
Saturation Current :
950 mA
Mounting Style :
PCB Mount
Q @ Freq :
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Material - Core :
Metal
Product Type :
Fixed Inductors
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Brand :
Current - Saturation (Isat) :
950mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Application :
High Current
Core Material :
Metal Alloy
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.045" (1.15mm)
Product Status :
Active
Length :
2 mm
Frequency - Self Resonant :
Series :
TYA201610
Ratings :
AEC-Q200
Current Rating (Amps) :
700 mA
Tolerance :
±20%
Diameter :
Packaging :
MouseReel
Self Resonant Frequency :
Width :
1.6 mm
DC Resistance (DCR) :
620mOhm Max
Product Category :
Power Inductors - SMD
Features :
Inductance :
6.8 µH
Supplier Device Package :
Termination :
Standard
Type :
Drum Core, Wirewound
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Test Frequency :
1 MHz
Core Type :
Wirewound
Height :
1.15 mm
Package :
Digi-Reel?
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product :
Power Inductors
Datasheets
TYA2016106R8M-10
Laird - Performance Materials TYA2016106R8M-10
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EMI GASKET BLUE
    CONN SHIELDING FOR DB15
    FILTER BLOCK 9 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 15 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 25 POS D-SUB
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD