TX7500W48V51
Mfr.Part #
TX7500W48V51
Description
AC/DC CONVERTER 48V 7200W
Current - Output (Max) :
150A
Size / Dimension :
15.94Lx5.18W x 3.20 H 404.8mmx131.5mmx81.3mm
Efficiency :
92%
Power (Watts) :
7200W
Series :
TX (7500W)
Voltage - Output 1 :
48V
Applications :
ITE (Commercial)
Feature :
Adjustable Output, Hot Swappable, Remote On/Off
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Input :
180V~264VAC
Operating Temperature :
-40°C~65°C With Derating