TX7500W48V483
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TX7500W48V483
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 48V 7200W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Voltage - Input :
180V~264VAC
Approval Agency :
CE
Feature :
Adjustable Output, Hot Swappable, Remote On/Off
Size / Dimension :
15.94Lx5.18W x 3.20 H 404.8mmx131.5mmx81.3mm
Type :
Front End
Mounting Type :
Chassis Mount
Applications :
ITE (Commercial)
Number of Outputs :
1
Current - Output (Max) :
150A
Voltage - Output 1 :
48V
Efficiency :
92%
Series :
TX (7500W)
Power (Watts) :
7200W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~65°C With Derating