TX25-60P-12ST-N1E
Mfr.Part #
TX25-60P-12ST-N1E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG 60POS VERT GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Mount :
Through Hole
Termination :
Through Hole
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
2
Stack Height (Mating) :
18mm 22mm 24mm
Current Rating :
1A
Housing Color :
Black
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Series :
TX25
Number of Contacts :
60
Published :
Number of Positions :
60
Lead Pitch :
1.27mm
Height Above Board :
0.598 15.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
500V
Pitch :
0.050 1.27mm
Contact Finish :
Gold
Housing Material :
PBT
Packaging :
Tray
Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
TX25-60P-12ST-N1E
JAE Electronics TX25-60P-12ST-N1E
Plug, Center Strip Contacts Tray 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole 60 Positions TX25 Gold Through Hole