TX25-120P-LT-H1E
Mfr.Part #
TX25-120P-LT-H1E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG 120POS R/A GOLD
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
500V
Housing Material :
PBT
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Orientation :
RIGHT ANGLE
Gender :
Male
Height Above Board :
0.354 9.00mm
Termination :
Through Hole
Series :
TX25
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
2000
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
Housing Color :
Black
Lead Pitch :
1.27mm
Pitch :
0.050 1.27mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Gold
Feature :
Board Lock
Contact Material :
Copper
Max Operating Temperature :
80°C
Current Rating :
1A
Number of Positions :
120
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Insulation Resistance :
100MOhm
Datasheets
TX25-120P-LT-H1E
JAE Electronics TX25-120P-LT-H1E
Plug, Center Strip Contacts Tray 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole, Right Angle 120 Positions TX25 Gold Through Hole Copper
TX25-120P-LT-H1E Overview
TX25-120P-LT-H1E Features
TX25 series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Max Operating temperature at -40°C