TWW3J3R3
Mfr.Part #
TWW3J3R3
Description
RES 3.3 OHM 5% 3W RADIAL
Through Hole Resistors
Lead Length :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.354W 12.50mmx9.00mm
Resistance :
3.3Ohm
Tolerance :
±5%
Power Rating :
3W
Height :
26.0096mm
Not Applicable
Lead Spacing :
5mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
3W
Size Code :
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
250V
Height Seated (Max) :
1.024 26.00mm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Datasheets
TWW3J3R3
Ohmite TWW3J3R3
FIXED RESISTOR, 3.3Ohm, Wirewound,