TWW3J1R0
Mfr.Part #
TWW3J1R0
Description
RES 1 OHM 5% 3W RADIAL
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
3W
Height Seated (Max) :
1.024 26.00mm
Height :
26.0096mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size Code :
Voltage - Rated DC :
250V
Actuator Orientation :
Vertical
Construction :
Vertical Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Pitch :
5mm
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.492Lx0.354W 12.50mmx9.00mm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Published :
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Max Power Dissipation :
3W
Lead Diameter :
0.813 mm
Resistance :
1Ohm
Datasheets
TWW3J1R0
Ohmite TWW3J1R0
FIXED RESISTOR, 1Ohm, Wirewound,