TWW10J7R5E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TWW10J7R5E
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 7.5 OHM 5% 10W RADIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
27 Weeks
Packaging :
Bulk
Published :
Lead Pitch :
5mm
Power Rating :
10W
Composition :
Wirewound
Terminal Pitch :
5mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Feature :
Flame Proof, Safety
Series :
TWW
Size Code :
Resistance :
7.5Ohm
Voltage - Rated DC :
750V
Height :
51.0032mm
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
10W
Height Seated (Max) :
2.008 51.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.492Lx0.354W 12.50mmx9.00mm
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Radial
Datasheets
TWW10J7R5E
Ohmite TWW10J7R5E
Through Hole FIXED RESISTOR, 7.5Ohm, Wirewound,