TWW10J2R0E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TWW10J2R0E
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 2 OHM 5% 10W RADIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
10W
Resistance :
2Ohm
Series :
TWW
Composition :
Wirewound
Lead Pitch :
5mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Size Code :
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.492Lx0.354W 12.50mmx9.00mm
Feature :
Flame Proof, Safety
Voltage - Rated DC :
750V
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial
Height :
51.0032mm
Height Seated (Max) :
2.008 51.00mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Voltage - Rated :
750V
Factory Lead Time :
27 Weeks
Tolerance :
±5%
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
10W
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TWW10J2R0E
Ohmite TWW10J2R0E
Through Hole FIXED RESISTOR, 2Ohm, Wirewound,