TSF30H45C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TSF30H45C
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 45V ITO220AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature (Max) :
150°C
Number of Phases :
1
Number of Elements :
2
Output Current-Max :
15A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
45V
Surface Mount :
No
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
610mV @ 15A
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Package / Case :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 45V
Reverse Current-Max :
500μA
Additional Feature :
LOW POWER LOSS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Application :
EFFICIENCY
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
HTS Code :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Terminations :
3
Non-rep Pk Forward Current-Max :
170A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Factory Lead Time :
14 Weeks
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Published :
Terminal Position :
Single
Datasheets
TSF30H45C
Taiwan Semiconductor TSF30H45C
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 2-Element TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
TSF30H45C C0G Overview
The forward voltage should be monitored and never exceed 500μA.There is a maximum output voltage of 15A.
TSF30H45C C0G Features
a forward voltage of 500μA
a forward voltage of 500μA
a maximum output voltage of 15A