TRR03EZPF2261
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TRR03EZPF2261
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
2.26kOhm
Series :
TRR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
100mW
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
558.8μm
Feature :
Anti-Sulfur
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TRR03EZPF2261
ROHM Semiconductor TRR03EZPF2261
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TRR Series, Thick Film, 2.26kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C