TRR01MZPF1542
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TRR01MZPF1542
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/16W 0402
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
1005
Composition :
Thick Film
Published :
2014
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Working Voltage :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
406.4μm
Resistance :
15.4kOhm
Series :
TRR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C