TRR01MZPF1500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TRR01MZPF1500
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
TRR
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
406.4μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Working Voltage :
50V
Composition :
Thick Film
Resistance :
150Ohm
Feature :
Anti-Sulfur
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Reference Standard :
TS 16949
Max Power Dissipation :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
Chip
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
TRR01MZPF1500
ROHM Semiconductor TRR01MZPF1500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TRR Series, Thick Film, 150Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C