TPSD685K050R0500
Mfr.Part #
TPSD685K050R0500
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 50V 2917
Stock
445
In Stock :
445
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage :
50V
Height :
2.9mm
Leakage Current :
3.4μA
Tan Delta :
0.06
Capacitance :
6.8μF
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Published :
2008
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dissipation Factor :
6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500MOhm
Manufacturer Size Code :
D
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Metric) :
7343
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
4.3mm
Length :
7.3mm
Number of Pins :
2
Weight :
670.01263mg
Molded
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Tantalum
Case Code (Imperial) :
Datasheets
TPSD685K050R0500
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TPSD685K050R0500 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Number of Pins:2, Type:Molded, Package / Case:2917 (7343 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, TPSD685K050R0500 pinout, TPSD685K050R0500 datasheet PDF, TPSD685K050R0500 amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TPSD685K050R0500 ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.