TPSD106K035H0125
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPSD106K035H0125
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2917
Stock
681
In Stock :
681
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Manufacturer Size Code :
D
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
No
Polarity :
Polar
Voltage - Rated DC :
35V
Case Code (Imperial) :
2917
Type :
Molded
Mount :
Surface Mount
Published :
2012
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Height :
3.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Capacitance :
10μF
Series :
TPS
Reach Compliance Code :
not_compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
125mOhm
Dissipation Factor :
6 %
HTS Code :
Tan Delta :
0.06
Length :
7.3mm
Ripple Current :
1.095A
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
21 Weeks
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Depth :
4.3mm