TPSD226K020R0200
Mfr.Part #
TPSD226K020R0200
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 10% 20V 2917
Tantalum Capacitors
Voltage :
20V
JESD-609 Code :
e3
Manufacturer Size Code :
D
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
TPS
Case Code (Metric) :
Leakage Current :
4.4μA
Dissipation Factor :
6 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Molded
Length :
7.3mm
Radiation Hardening :
No
Tan Delta :
0.06
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Published :
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
670.01263mg
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated DC :
20V
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Height :
2.9mm
Capacitance :
22µF
Depth :
4.3mm
Tolerance :
±10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Datasheets
TPSD226K020R0200
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TPSD226K020R0200 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:20V, Mounting Type:Surface Mount, Type:Molded, Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Package / Case:2917 (7343 Metric), TPSD226K020R0200 pinout, TPSD226K020R0200 datasheet PDF, TPSD226K020R0200 amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TPSD226K020R0200 ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.