TPSD107K020R0200
Mfr.Part #
TPSD107K020R0200
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 100UF 10% 20V 2917
Tantalum Capacitors
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Type :
Molded
Feature :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm
Weight :
670.01263mg
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Series :
TPS
Depth :
4.3mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Manufacturer Size Code :
D
Published :
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
20V
Capacitance :
100μF
Height :
3.1mm