TPH1R712MD,L1Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPH1R712MD,L1Q
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package / Case
8-PowerVDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 20V 60A 8SOP
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.7mOhm @ 30A, 4.5V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
U-MOSVI
Vgs (Max) :
±12V
Package / Case :
8-PowerVDFN
Operating Temperature :
150°C TJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
182nC @ 5V
Power Dissipation-Max :
78W Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
2.5V 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
10900pF @ 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
1.2V @ 1mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supplier Device Package :
8-SOP Advance (5x5)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
60A Tc
Published :
FET Type :
P-Channel
Datasheets
TPH1R712MD,L1Q
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TPH1R712MD,L1Q
P-Channel Tape & Reel (TR) 1.7mOhm @ 30A, 4.5V ±12V 10900pF @ 10V 182nC @ 5V 20V 8-PowerVDFN
TPH1R712MD,L1Q Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 10900pF @ 10V.The transistor must receive a 20V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (2.5V 4.5V).
TPH1R712MD,L1Q Features
a 20V drain to source voltage (Vdss)