TPH11006NL,LQ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPH11006NL,LQ
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package / Case
8-PowerVDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 60V 17A 8SOP
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs (Max) :
±20V
Package / Case :
8-PowerVDFN
Number of Channels :
1
Number of Pins :
8
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Continuous Drain Current (ID) :
17A
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Flat
JESD-30 Code :
S-PDSO-F5
Turn-Off Delay Time :
27 ns
Number of Terminations :
5
Mount :
Surface Mount
Series :
U-MOSVIII-H
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
FET Type :
N-Channel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
40A
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 200μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
23nC @ 10V
Rise Time :
4ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
11.4m Ω @ 8.5A, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Transistor Application :
SWITCHING
Avalanche Energy Rating (Eas) :
33 mJ
Fall Time (Typ) :
7.1 ns
Weight :
850.995985mg
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Dissipation-Max :
1.6W Ta 34W Tc
Turn On Delay Time :
11 ns
Transistor Element Material :
SILICON
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2000pF @ 30V
Published :
Case Connection :
DRAIN
DS Breakdown Voltage-Min :
60V
Terminal Position :
Dual
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
17A Tc
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
150°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Datasheets
TPH11006NL,LQ
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TPH11006NL,LQ
N-Channel Tape & Reel (TR) 11.4m Ω @ 8.5A, 10V ±20V 2000pF @ 30V 23nC @ 10V 60V 8-PowerVDFN
TPH11006NL,LQ Overview
In this case, the MOSFET is susceptible to avalanche breakdown, applied energy is termed avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) for the MOSFET is 33 mJ.As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 2000pF @ 30V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 17A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.The drain current is the maximum continuous current this device can conduct, which is 40A.When the device is turned off, a turn-off delay time of 27 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.Before drain current conduction can begin, the device's turning-on delay time takes time to charge its input capacitance. This delay time is 11 ns.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 20V.A normal operation of the DS requires keeping the breakdown voltage above 60V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 60V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 4.5V 10V volts (4.5V 10V).
TPH11006NL,LQ Features
the avalanche energy rating (Eas) is 33 mJ
a continuous drain current (ID) of 17A
the turn-off delay time is 27 ns
a 60V drain to source voltage (Vdss)