TNPU1206976RBZEN00
Mfr.Part #
TNPU1206976RBZEN00
Description
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
660.4μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Length :
3.2004mm
Width :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
250mW
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
976Ohms
Vishay / Dale TNPU1206976RBZEN00
TNPU Series, Thin Film, 976Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C