TNPU1206953RBZEN00
Mfr.Part #
TNPU1206953RBZEN00
Description
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.6002mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Power Dissipation :
250mW
Height :
660.4μm
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Supplier Device Package :
Length :
3.2004mm
Resistance :
953Ohms
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
TNPU
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vishay / Dale TNPU1206953RBZEN00
TNPU Series, Thin Film, 953Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C