TNPU120691K0BZEN00
Mfr.Part #
TNPU120691K0BZEN00
Description
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Packing Method :
TR, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
21 Weeks
TNPU
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
660.4μm
Resistance :
91kOhm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
250mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Reach Compliance Code :
Unknown
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
Chip
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1206 (3216 Metric)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Vishay / Dale TNPU120691K0BZEN00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPU Series, Thin Film, 91kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C