TNPU12068K20BZEN00
Mfr.Part #
TNPU12068K20BZEN00
Description
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
TNPU
1 (Unlimited)
Length :
3.2004mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Resistance :
8.2kOhms
Factory Lead Time :
49 Weeks
Height :
660.4μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Width :
1.6002mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Vishay / Dale TNPU12068K20BZEN00
TNPU Series, Thin Film, 8.2kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C