TNPU12066K98BZEN00
Mfr.Part #
TNPU12066K98BZEN00
Description
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TNPU
Published :
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Chip
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Pbfree Code :
yes
Resistance :
6.98kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Vishay / Dale TNPU12066K98BZEN00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPU Series, Thin Film, 6.98kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C