TNPU1206590RBZEN00
Mfr.Part #
TNPU1206590RBZEN00
Description
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/4W 1206
Stock
172
In Stock :
172
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
2015
Max Power Dissipation :
250mW
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
1206
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Width :
1.6002mm
Resistance :
590Ohms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
Length :
3.2004mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Vishay / Dale TNPU1206590RBZEN00
TNPU Series, Thin Film, 590Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C