TNPU120656K0BZEN00
Mfr.Part #
TNPU120656K0BZEN00
Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/4W 1206
TNPU
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Power Dissipation :
250mW
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
56kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Published :
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
6 Weeks
Vishay / Dale TNPU120656K0BZEN00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPU Series, Thin Film, 56kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C