TNPU12064K99BZEN00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPU12064K99BZEN00
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
4.99kOhms
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Length :
3.2004mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Case Code (Imperial) :
Series :
TNPU
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
200V
Width :
1.6002mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
250mW
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Contact Plating :
Tin
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
660.4μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
250mW
Vishay / Dale TNPU12064K99BZEN00
TNPU Series, Thin Film, 4.99kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C