TNPU1206487KBZEN00
Mfr.Part #
TNPU1206487KBZEN00
Description
RES SMD 487K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Height :
660.4μm
Construction :
Chip
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±0.1%
Surface Mount :
yes
Series :
TNPU
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
487kOhm
Vishay / Dale TNPU1206487KBZEN00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPU Series, Thin Film, 487kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C