TNPU120643K2BZEN00
Mfr.Part #
TNPU120643K2BZEN00
Description
RES SMD 43.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
21 Weeks
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
43.2kOhm
Published :
Vishay / Dale TNPU120643K2BZEN00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPU Series, Thin Film, 43.2kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C