TNPU120643K2AZEN00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPU120643K2AZEN00
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 43.2KOHM 0.05% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
43.2kOhms
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
660.4μm
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Width :
1.6002mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
TNPU
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±0.05%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
3.2004mm
Max Power Dissipation :
250mW
Vishay / Dale TNPU120643K2AZEN00
TNPU Series, Thin Film, 43.2kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.05%, -55°C~125°C