TNPU1206261KBZEN00
Mfr.Part #
TNPU1206261KBZEN00
Description
RES SMD 261K OHM 0.1% 1/4W 1206
Tolerance :
±0.1%
Series :
TNPU
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
261kOhms
Width :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Length :
3.2004mm
Supplier Device Package :
Height :
660.4μm
Vishay / Dale TNPU1206261KBZEN00
TNPU Series, Thin Film, 261kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C