TNPU1206226KBZEN00
Mfr.Part #
TNPU1206226KBZEN00
Description
RES SMD 226K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
226kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
660.4μm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Packing Method :
TR, 7 INCH
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vishay / Dale TNPU1206226KBZEN00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPU Series, Thin Film, 226kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C