TNPU1206162KBZEN00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPU1206162KBZEN00
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Series :
TNPU
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Construction :
Chip
ECCN Code :
EAR99
Published :
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
162kOhm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.1%